Po jesiennym odmładzającym i przy tym dość radykalnym cięciu lawendowych krzewów, miałam obawy najpierw czy lawenda się zazieleni, a później czy zakwitnie. Ale jak się okazało niepotrzebnie. Po cięciu krzaczki mają zgrabny półkolisty kształt i lawenda kwitnie w najlepsze. Zachwycam się jak co roku tymi fioletowymi kwiatuszkami, a przede wszystkim ich oryginalnym, subtelnym zapachem.
W poprzednich latach z lawendowych kwiatków (lub przy ich użyciu) zrobiłam:
- woreczki na suszoną lawendę (klik tu i tu),
- lawendowe wrzeciona, czyli fusetki (klik tu),
- zapachowe poduszeczki w kształcie serduszek (klik tu),
- ciasteczka cytrynowo-lawendowe (klik tu).
A w tym roku postanowiłam zrobić aromatyczny syrop lawendowy. Jego przygotowanie jest bajecznie proste, więc warto go zrobić - nie tylko dla walorów smakowych, ale również w celach leczniczych.
Syropu lawendowego można używać do naleśników, ciast, lodów i deserów, do herbaty i kawy. Koniecznie spróbujcie, kawa z dodatkiem syropu lawendowego jest genialna!
Mało kto jednak wie, że syrop z lawendy działa leczniczo - korzystnie wpływa na układ nerwowy, uspokaja i pomaga zlikwidować skutki stresu, ułatwia zasypianie, przyspiesza wydzielanie soków trawiennych co sprzyja odchudzaniu, działa rozluźniająco na mięśnie, łagodzi bóle brzucha i wzdęcia, pomaga w leczeniu infekcji i stanów zapalnych pęcherza.
Róbmy więc syrop lawendowy, póki czas :)
SYROP Z KWIATÓW LAWENDY
Składniki:
- szklanka świeżych kwiatów lawendy
- 1 litr wody
- 1 kg cukru
- sok z 3 cytryn
Wykonanie:
Kwiaty lawendy zalać dwiema szklankami wrzącej wody, przykryć i pozostawić, żeby napar ostygł. Przecedzić przez gęste sitko lub gazę. Kwiatki staną się blado-sine, gdyż oddadzą kolor i aromat naparowi.
Do pozostałej części wody wsypać 1kg cukru, zagotować mieszając aż rozpuści się cukier. Do syropu dodać napar z lawendy i sok wyciśnięty z trzech cytryn (sok z cytryny wzmocni kolor syropu). Zagotować.
Wrzący syrop lawendowy rozlać do wyparzonych słoików, zakręcić, odwrócić do góry dnem i włożyć pod kocyk żeby powoli ostygł.
Latem będę używać syropu lawendowego do przygotowania lemoniady lawendowej - pysznego napoju, świetnie gaszącego pragnienie w upalne dni :)
Lemoniada lawendowa
Do 1/2 szklanki wody dodać 1 łyżkę syropu lawendowego, plasterek cytryny i kostkę lodu. Wymieszać, można dodać sezonowy owoc dla dekoracji. I to wszystko :) Prawda, że proste?
To co, zrobicie syrop lawendowy? Bardzo Was do tego zachęcam :)
Pozdrawiam serdecznie
Genialnie wygląda :) ciekawe jak smakuje :)
OdpowiedzUsuńSmakuje dokładnie tak, jak wygląda ;) Genialnie! :)))
UsuńMuszę iść podkrasc trochę bratu z ogródka ;)
OdpowiedzUsuńKoniecznie! :)))
UsuńHmm takie proste a jakie efektowne :) Bardzo ciekawa jestem jak smakuje i syrop i lemoniada, skoro tak jak wyglądają to .... mniam :)
OdpowiedzUsuńJuż wiem jakie nasiona kupię w pierwszej kolejności.
Syrop jest naprawdę pyszny, a lemoniada lawendowa z dodatkiem cytryny świetnie gasi pragnienie. Ale jak kupisz nasiona, to syrop zrobisz pewnie za jakieś 3 lata ;))) Lepiej posadź od razu dorodny krzaczek, albo skorzystaj z pomysłu Lidii z komentarza wyżej ;)))
Usuń:) ooo poszukam krzaczka bo 3 lata czekać to faktycznie troszkę długo. Niestety brata z lawendowym ogródkiem nie posiadam :)
UsuńPychota
OdpowiedzUsuńSùuuuuuuper
OdpowiedzUsuńZastanawiam się czemu mój syrop wyszedł jasny,a nie taki purpurowy 🤔 miałam pełną szklankę pięknej lawendy ☹️
OdpowiedzUsuńJustyno, jeśli lawendowe kwiatki były w pełni dojrzałe, jeśli napar zostawiłaś do ostygniecia i kwiatki po odcedzeniu były blade, jeśli dodałaś sok z cytryny, a pomimo tego napar jest jasny, to może po prostu masz taką odmianę lawendy z jaśniejszy kwiatkami? Ja mam dwie odmiany, zawsze wybieram na syrop tę ciemniejszą, właśnie ze względu na kolor gotowego syropu. Nie wiem, jaka mogłaby być inna przyczyna?
UsuńPyszny,kolor,ale za słodki
OdpowiedzUsuńTo jest syrop, więc jest słodki ;) Sporządzając napój, biorę 2 łyżki syropu na szklankę wody, do tego sok z cytryny i mam pyszną, orzeźwiającą lemoniadę.
UsuńSmakowałam. Jest pyszny
OdpowiedzUsuń