czwartek, 13 sierpnia 2020

Lawendowe love czyli jak wykorzystać kwiaty lawendy z ogrodu

 

Kiedy powstawał mój ogród, wiedziałam, że musi się w nim znaleźć lawenda :) To jedna z moich ulubionych roślin, uwielbiam jej zapach i możliwość wszechstronnego zastosowania. Po sześciu latach okazało się, że na czterech rabatach mam w sumie 17 dużych, rozrośniętych krzewów lawendy, średnica wielu z nich przed pojawieniem się kwiatów przekracza 60 cm :)

Na zdjęciach poniżej lawenda miała dopiero dwa lata, a już obficie kwitła i wabiła owady - jest przecież rośliną miododajną.

 

 

Nie wiem, czy jest inna roślina, która miałaby tak wszechstronne zastosowanie? 

Lawenda jest wykorzystywana w lecznictwie - pomaga zwalczyć choroby układu oddechowego i moczowego. Olejek eteryczny pomaga przy katarze lub zapaleniu gardła, bo ma silne właściwości antyseptyczne. Nalewka lawendowa wzmacnia odporność i może zwalczyć przeziębienie lub stany grypowe. Napar z lawendy poprawia apetyt i pomaga na problemy z trawieniem. Zapach lawendy działa kojąco na układ nerwowy człowieka - mała saszetka z kwiatami lawendy położona na poduszce może ułatwić zasypianie. Wreszcie lawenda działa przeciwbólowo, już sam jej zapach może pomóc zwalczyć ból głowy, a wcieranie lub kąpiel z dodatkiem pachnącego olejku eterycznego uwolni od bólu mięśni.

 

 

Lawendę można też wykorzystać w kuchni do wypieków, jako herbatę na sen, do sporządzenia syropu, z którego latem można przyrządzić pyszną, orzeźwiającą lemoniadę. Olejku lawendowego można użyć jako dodatek do naturalnych domowych preparatów do sprzątania na bazie wody i octu.

I wreszcie lawenda może służyć do celów dekoracyjnych - piękne suszone bukiety czy zawieszki będą cieszyć oczy, ale też sprawią, że dom będzie pięknie pachniał. Poza tym lawendowe wrzeciona czy saszetki z lawendowym suszem poukładane w szafach skutecznie odstraszą mole a przy okazji otulą subtelnych zapachem naszą odzież.

No i jak tu nie kochać lawendy?

Każdego roku ścinam lawendowe gałązki, pieczołowicie zaplatam wrzeciona,robię napary, syropy, suszę kwiatki, żeby jak najdłużej cieszyć się tym cudownym zapachem i walorami smakowymi lawendy.

 

 

 

CO MOŻNA ZROBIĆ Z LAWENDY?

Bardzo często trafiacie na mojego bloga z wyszukiwarki google po zadaniu tego pytania. Postanowiłam więc w jednym miejscu zebrać linki kierujące do moich wpisów z poprzednich lat, a dotyczących właśnie wykorzystania lawendy. Wpis będę aktualizować, gdy pojawią się nowe pomysły na lawendowe DIY   

 

 Ciasteczka cytrynowo-lawendowe

 

Syrop lawendowy

 

Lemoniada lawendowa

 

Lawendowe wrzeciona

 

Jak zrobić lawendowe wrzeciono - kurs obrazowy

 

 

 Lawendowe podkładki pod kubek

 

 

 Jak zrobić wianek z lawendy?

 

Woreczki relaksacyjne na oczy z siemieniem lnianym i lawendą

  

3 komentarze :

  1. Piękna lawenda w ślicznym ogrodzie! Może pochwalisz się nim w oddzielnym poście?

    W tym roku po raz pierwszy mogłam się cieszyć własną lawendą. Posadzone ubiegłorocznej jesieni około 30 krzaczków obrodziło obficie i długi czas cieszyło moje oczy, nos oraz stanowiło stołówkę dla chmary pszczółek, trzmieli i różnokolorowych motyli.

    Korzystając z Twoich wcześniejszych wpis popijałam sobie lawendową lemoniadę, zrobiłam nalewkę, macerat oraz syrop, uplotłam kilka wrzecion (niestety nie wyszły mi tak ładne jak Twoje), a nadal mam jakieś (jak na razie) trzy litry suszu. A to nie koniec. Myślę, że prócz saszetek zrobię jeszcze lawendowy cukier, ocet i peelingi.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Woooow 30 krzaczków! Ale Ci zazdroszczę ;) Ja niestety nie mam tyle miejsca, bo kiedy zakładaliśmy ogród, ja upierałam się, żeby sadzić wszystko i dużo. Chciałam wypełnić każde wolne miejsce i mieć piękny ogród na już ;) Po 6 latach latam z sekatorem i nożycami i tnę bez litości, bo rośliny mocno już się rozrosły i wchodzą na siebie.

      Mój ogród to pewnie materiał na blog tematyczny a nie tylko jeden post... Powiem Ci,że mam nawet w roboczych post zatytułowany "W moim ogrodzie - początki". Plan był taki, żeby raz w miesiącu wrzucać post ze zdjęciami obrazującymi zmiany w ogrodzie,ale ostatecznie stwierdziłam, że do bloga rękodzielniczego to nie pasuje. Dlatego w postach z rzeczami, które zrobiłam do ogrodu, albo z ogrodowych plonów (domek dla zapylaczy, poidła dla ptaków, skrzynia na truskawki, ozdoby z lawendy, itp.), staram się przemycać trochę zdjęć z ogrodu ;)

      Jeśli chodzi o wykorzystanie lawendy, to eksperymentuję mniej lub bardziej udanie. Fusetki są obowiązkowe,bo co roku je wymieniam (nie zrażaj się i pleć koniecznie, każda kolejna będzie piękniejsza), podobnie jak syrop lawendowy. Natomiast cukier lawendowy to była totalna porażka, wydawało się że nic nie można tu zepsuć, a jednak o odsianiu kwiatków od pachnącego cukru nie było mowy bo wyszła mi zbita bryła - głowa cukru :))) Ocet lawendowy już testowałam - świetny dla mnie do płukania włosów i do kąpieli. Peelingu jeszcze nie robiłam, więc pora spróbować :)

      Bardzo Ci dziękuję za obszerny komentarz i inspiracje. Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń
    2. Cieszę się, że mogłam Takiej skarbnicy inspiracji jak Ty również coś podrzucić :)
      Co do cukru, to plan jest taki, aby utrzeć ciut lawendy w moździerzu i w tej postaci dodać do cukru. Zrobię odrobinę, aby spróbować.
      Korci mnie jeszcze jakiś lawendowy balsam do ciała handmade.
      Coś mi się wydaje, że te moje 30 krzaczków to troszkę za gęsto posadziłam, ale tak to jest jak się człek dopiero uczy ogrodniczego fachu :) Z drugiej strony - lawendy, jak dla mnie to nigdy za wiele.
      A zdjęć ogrodu przemycaj jak najwięcej, bo cudny jest!

      Usuń