Sweter wydziergałam metodą bezszwową - od góry do dołu. Chociaż wygląda na masywny, to taki nie jest. Waży ok. 400 gram, jest niezwykle miły i delikatny w dotyku.
Myślę, że to zasługa oryginalnej włóczki Air. Nie jest to klasyczna przędziona włóczka, gdzie wyraźnie widać skręt nitek. Ta włóczka przypomina mi trochę delikatny sznureczek. A powstała w taki sposób, że do tunelika z siateczki z poliamidu zostały wtłoczone pod ciśnieniem włókienka wełny (7%) i alpaki (65%).
Kupiłam po 7 motków każdej z włóczek, zużyłam tylko po ok. 5,5 motka. Z reszty planuję zrobić czapkę i jak mi wystarczy, to jakiś szaliczek albo komin.
Prawa strona swetra |
Lewa strona swetra |
Podczas robienia swetra zadbałam o jego ładne wnętrze - po lewej stronie nie ma żadnych wystających nitek i supełków. Rozpoczynając nowy motek, nitkę z kończącego się motka wszywałam w początek następnego, na długości ok. 10-12 cm. Ten sposób jest bardzo estetyczny, bo po przerobieniu to łączenie w ogóle nie jest widoczne.
Dzięki temu, że sweter jest bezszwowy, możne być dwustronny - założony na lewą stronę też mi się podoba 😃
Robiąc ten sweter zapisywałam poszczególne etapy, bo planuję zrobić jeszcze jeden podobny sweter, tylko w innym kolorze. A poza tym pomyślałam, że może ktoś też zechce sobie zrobić taki kardigan i przydadzą mu się te moje zapiski 😊
KARDIGAN Z BALONOWYMI RĘKAWAMI
opis wykonania swetra
Włóczka - podwójna nitka Drops - Air nr 10 i Brushed Alpaca Silk nr 17
Druty nr 8 i nr 5
Próbka na drutach nr 8 ściegiem gładkim (po wypraniu i zblokowaniu) 11 oczek x 14 rzędów = 10 x 10 cm
WYKONANIE
Na druty nr 5 nabrałam 52 oczka, przerobiłam 2 rzędy ściegiem francuskim. Od tego momentu dziergałam już na drutach nr 8.
Przerobiłam kolejne 4 rzędy ściegiem francuskim. Założyłam markery, rozdzielając oczka na poszczególne części swetra w następujący sposób:
12 oczek na przód - 2 oczka na linię raglanu - 4 oczka na rękaw - 2 oczka na linię raglanu - 12 oczek na tył - 2 oczka na linię raglanu - 4 oczka na rękaw 2 oczka na linię raglanu - 12 oczek na przód.
Dalej przerabiałam ściegiem gładkim - prawymi oczkami po stronie prawej, a lewymi po lewej. Wyjątkiem było 6 pierwszych i 6 ostatnich oczek, które przerabiałam ściegiem francuskim. Oczka te utworzyły plisy przodów.
W każdym rzędzie po prawej stronie, po obu stronach linii raglanu dodawałam po 1 oczku, przerabiając je z oczka podniesionego z poprzedniego rzędu i przekręconego. W każdym prawym rzędzie dodawałam więc 8 oczek. Po lewej stronie przerabiałam wszystkie oczka na lewo, pamiętając o plisach z 6 oczek, które przerabiałam tylko prawymi oczkami.
Dwa oczka linii raglanu przerabiałam jak cały sweter - prawymi oczkami po prawej stronie i lewymi po lewej, przy czym w co 4 rzędzie przerabiałam oczka tak, jak w warkoczu (zamieniając je miejscami).
W tabelce poniżej rozpisany jest cały karczek swetra - do momentu oddzielenia rękawów. Kolorem żółtym zaznaczyłam miejsca, w których krzyżowałam oczka w linii raglanu.
Przerobiłam w ten sposób 38 rzędów i przed oddzieleniem rękawów układ oczek wyglądał następująco:
W rzędzie 39 oddzieliłam rękawy od korpusu w następujący sposób: przerobiłam 32 oczka na prawo (30 oczek przodu + 2 oczka linii raglanu), 40 oczek rękawa przełożyłam na drut pomocniczy, narzuciłam 4 oczka, przerobiłam na prawo 52 oczka (2 oczka linii raglanu + 48 oczek pleców + 2 oczka linii raglanu), narzuciłam 4 oczka, 40 oczek drugiego rękawa przełożyłam na drut pomocniczy i przerobiłam na prawo ostatnie 32 oczka (30 oczek przodu + 2 oczka linii raglanu).
Wszystkich oczek miałam teraz na drutach 124 (32 + 4 + 52 + 4 + 32). A na drutach pomocniczych 2 x po 40 oczek.
Przerabiałam dalej korpus kardiganu - po 6 oczek plisy przodów ściegiem francuskim, pozostałe oczka - po prawej stronie - na prawo, po lewej- na lewo. Zdecydowałam się pociągnąć dalej, wzdłuż boków kardiganu, miniwarkoczyki z linii raglanu i w co 4 rzędzie krzyżowałam 2 oczka po obu stronach tych 4 oczek narzuconych pod pachą. W ten sposób przerobiłam 72 rzędy. Na końcu przerobiłam jeszcze 6 rzędów ściegiem francuskim i zamknęłam wszystkie oczka.
Teraz wróciłam do rękawów. Przełożyłam 40 oczek na druty nr 8 z krótką żyłką, pod pachą dobrałam jeszcze 8 oczek, nabierając je z podkroju pachy w korpusie swetra - razem miałam 48 oczek. Przerabiałam ściegiem gładkim (tym razem samymi prawymi oczkami, bo robiłam na okrągło) 30 okrążeń.
W 31 okrążeniu, który przerabiałam na lewo, włożyłam znacznik na środku rękawa od strony wewnętrznej (pachy) i po każdych 3 oczkach dodałam 1 oczko. W sumie dodałam 16 oczek i miałam ich na drucie 64. Przerobiłam 40 rzędów ściegiem francuskim - okrążenie do znacznika prawymi oczkami, za znacznikiem, w kolejnym okrążeniu lewymi oczkami i tak na przemian.
W 41 okrążeniu, przerabiałam na lewo po 2 oczka, w ten sposób zostało mi 32 oczka. Przełożyłam oczka na druty nr 5, przerobiłam jeszcze 4 okrążenia ściegiem francuskim i zamknęłam oczka. Drugi rękaw zrobiłam w ten sam sposób.
Pozostało tylko uprać sweter, ładnie uformować go na płasko,wysuszyć ... i cieszyć się nowym udziergiem. Prognozy przewidują w najbliższym czasie mrozy, więc przyjemnie będzie opatulić się takim milusim sweterkiem 😍
Po praniu i blokowaniu sweter ma następujące wymiary:
- długość mierzona przez środek pleców - 73 cm,
- szerokość (1/2 obwodu) - 53 cm,
- długość rękawa mierzona od nasady szyi - 67 cm,
- szerokość rękawa (w dolnej, najszerszej części - 1/2 obwodu) - 28 cm,
- długość linii raglanu - 30 cm.
Poniżej informacje o użytych w tym projekcie włóczkach:
Pozdrawiam serdecznie
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz